Zpět do obchodu

Registrace

Asijské dny čaje a kultury

Kanomata Souka

Kanomata Souka, nositelka prestižního titulu profesorky Omotesenke školy, patří mezi vysoce vážené osobnosti v oblasti japonské čajové ceremonie. Titul "profesor" je v Omotesenke škole mimořádně respektovaný a dosáhnout ho mohou pouze ti, kteří jsou oddaní této tradici po mnoho let, často až po 50. roce života.

Narodila se v roce 1951 a své studium čajového obřadu zahájila již v patnácti letech v roce 1967. Po pěti letech studia, v roce 1972, obdržela certifikaci Omotesenke Koshi, která jí umožňovala čajovou ceremonii učit. V roce 1978 otevřela své vlastní čajové studio a již o osm let později, v roce 1986, dosáhla nejvyššího možného kvalifikačního stupně "Bonten". Vrcholem její kariéry bylo získání titulu Omotesenke Kyoju (profesorka) v roce 2001, a to v prestižním Fushin'an v Kjótu.

Současně s vedením čajových kurzů ve svém domově se aktivně věnuje i výuce dětí na místních základních a středních školách. Její filozofie je zakořeněna v duchu omotenashi, tedy japonské pohostinnosti, kdy klade důraz na to, aby byl čajový obřad nejen příjemným zážitkem, ale aby čaj chutnal a potěšil všechny smysly.

Kanomata Souka bude dohlížet na prezentaci tradiční Matcha ceremonie na pódiu a povede praktické workshopy, kde se každý účastník bude moci osobně naučit přípravu čaje pod jejím přísným, ale laskavým dohledem.

Václav Kučera
Václav Kučera je významnou osobností japonského bojového umění kyudo v České republice. Drží čtvrtý dan v tomto umění a je zakladatelem a předsedou první a zatím jediné organizované skupiny kyudo v ČR – Noborikai, která úspěšně funguje již více než 20 let. Noborikai se věnuje nejen tréninku kyudo, ale také propagaci tohoto tradičního japonského umění.
 
Kyudo je formou japonské lukostřelby, která klade důraz nejen na techniku, ale především na duchovní a mentální aspekty. Tato disciplína, vycházející z tradice samurajů, se soustředí na vnitřní harmonii a propojení těla a mysli, což je klíčové pro správný výstřel. Základní výstřel v kyudo není jen o trefení cíle, ale o dosažení správného postoje a mentální rovnováhy, což z něj činí cestu duchovního rozvoje.
 
Václav Kučera je nejen trenérem, ale také velkým propagátorem kyudo, který se věnuje šíření tohoto umění v rámci kulturních a sportovních akcí. Jeho práce a vedení vedly k tomu, že Noborikai je dnes uznávaným centrem pro výuku kyudo v České republice, kde se pravidelně scházejí nadšenci z celé země, aby se učili a cvičili pod jeho vedením.
 
Na Asijských dnech Václav Kučera představí základní techniky kyudo, včetně ukázky základního výstřelu, a poskytne krátký úvod do tohoto fascinujícího bojového umění, které spojuje tělo, mysl a duch.
Martina Slabá
Martina Slabá se věnuje tchaj-ťi od svých 12 let a během své dlouhé kariéry se stala nejúspěšnější českou reprezentantkou tohoto umění. Více než 15 let aktivně soutěžila v tchaj-ťi a získala řadu ocenění, včetně jedenácti titulů mistryně Evropy a několikanásobných titulů vicemistryně světa. Její nadšení a odhodlání ji pravidelně vedou do Číny, kolébky tchaj-ťi, kde dále rozvíjí své dovednosti a znalosti.
 
Po ukončení úspěšné závodní kariéry Martina založila Taiji Studio, školu tradičního tchaj-ťi v Praze, kde se věnuje výuce tohoto bojového umění a předává své zkušenosti dalším generacím. Dnes je nejen ředitelkou, ale také hlavní lektorkou tohoto studia.
 
Kromě výuky tchaj-ťi se Martina Slabá aktivně věnuje studiu čínštiny a tradiční čínské medicíny, pravidelně přednáší a píše odborné články na téma tchaj-ťi a jeho přínosů pro fyzické i duševní zdraví.
Taekwon-Do ITF
Loni se u nás na Asijském dni v Chýni představili se skvělými ukázkami z korejské školy bojového umění Taekwon-Do ITF. Letos se můžete těšit navíc i na Hopae Sool a Taekkyon.
 
Víc se postupně dozvíte na webové stránce, kterou ještě upravujeme.
 
Taekwon-Do ITF (International Taekwon-Do Federation) je korejské bojové umění, které klade důraz na sílu, rychlost a techniku. Je známé svými vysokými kopy a dynamickými údery. Taekwon-Do ITF je zaměřeno nejen na fyzickou zdatnost, ale i na rozvoj charakteru, sebeovládání a disciplíny.
 
Hopae Sool je tradiční korejské bojové umění zaměřené na použití krátké dřevěné zbraně zvané "hopae". Tato technika byla používána během dynastie Joseon jako prostředek sebeobrany. Trénink Hopae Sool zahrnuje techniky úderů, blokování a manipulace se zbraní, což zvyšuje obratnost a přesnost bojovníka.
 
Taekkyon je jedním z nejstarších korejských bojových umění a je považováno za národní poklad Koreje. Na rozdíl od Taekwon-Do je Taekkyon charakterizováno měkkými a plynulými pohyby, které zahrnují skoky, kopy a úhyby. Techniky Taekkyon jsou velmi rytmické a často se cvičí při tradiční korejské hudbě.
T3rreza
Na letošních asijských dnech jsme nemohli zapomenout na nadšence anime. Pro všechny anime fanoušky máme připravenou opravdovou specialitu.
 
Přednáška o seiyuu neboli japonském hlasovém herectví
 
Hlas v anime, hrách a v poslední době i v grafických novelách, je nedílnou součástí japonské pop-kultury a stal se globálním fenoménem. V této přednášce se dozvíte, co vše obnáší práce seiyuu, jak probíhá práce ve studiu, a jak se někdo může stát seiyuu v Japonsku. Bude to fascinující pohled do zákulisí tvorby oblíbených postav a příběhů.
 
Workshop seiyuu
 
Pojďte si vyzkoušet hlasový trénink na vlastní kůži! Dozvíte se, jak se seiyuu připravují na své role, jak pečují o své hlasivky, a budete mít možnost si „zadabovat“ nebo zkusit pár hlášek ze známých anime. Upozorňujeme, že workshop bude veden v japonštině, ale bude připraven český přepis, abyste si mohli vše naplno užít.
Marketa Franová
Markéta Fránová je oddaná tanečnice, která se věnuje tradičnímu japonskému tanci známému jako Kamigatamai. Od roku 2021 je pravidelnou studentkou školy Ogawa (Ogawaryu), kde pilně zdokonaluje své umění pod vedením zkušených mistrů. Kamigatamai je tanec, který se zrodil v regionu Kamigata (dnešní Kjóto a Ósaka) během období Edo (1603–1868). Tento tanec, často prováděný ženami, se vyznačuje jemnými a subtilními pohyby, které kladou důraz na vnitřní výraz a emoce, a je doprovázen tradičními japonskými písněmi známými jako Jiuta.
 
Kamigatamai je umění, které kombinuje prvky z Noh, Kyogen, Kabuki a Bunraku, a přináší tak hluboký kulturní zážitek. Markéta Fránová přináší toto jedinečné a historické umění do života, umožňujíc divákům nahlédnout do bohaté tradice japonské kultury.
 
Její vystoupení si budete moci vychutnat na Asijské dny čaje a kultury v Chýni, kde bude tento fascinující tanec předveden naživo.
Mari Kučera
Velkoformátová ukázka japonské kaligrafie shodo. Uvidíte poslední proces tvorby japonské kaligrafie. Podstata japonské kaligrafie je nejen kvalita tahů a prostorové vnímání, ale pohyb a pulzace kaligrafovy energie, která se přenáší skrz štětec. V živém provedením uvidíte před očima, jak pracuje kaligraf s energií při tvorbě.
 
Mari Kučera předvádí velkoformátovou ukázku japonské kaligrafie shodo. Podstata japonské kaligrafie je nejen kvalita tahů a prostorové vnímání, ale pohyb a pulzace kaligrafovy energie, která se přenáší skrz štětec. V živém provedením uvidíte před očima, jak pracuje kaligraf s energií při tvorbě.
 
Mari bude mít na míste i prodejný stánek. Prodej japonské kaligrafie, vejířů a drobných produktů s kaligrafickým nápisem z pod štětce Cesta psaní - japonská kaligrafie. Nebudou chybět ani trička!

Nápisy jsou pečlivě vybrané třeba ze zenových přísloví, fráze pro štěstí apod. aby vás doprovázely a dodaly sílu či lehkost v každodenním životě. Určitě najdete to, co se hodí do vašeho životu a do domácnosti.

Navíc na místě pro Vás napíše Mari Kučera kaligrafii dle vašeho přání, vaše jméno, oblíbené slovo, slovo ke štěstí atd…

Něco víc o Mari:

Mari vyrůstala v prefektuře Shizuoka v Japonsku, od 6 let se věnovala japonské kaligrafii shodó.

Její samotný život i japonská kaligrafie je hluboce spojena s vírou a asijskou filozofií, která je hodně ovlivněna přírodou, taoismem a buddhismem. Japonská kaligrafie shodó je doslova přeloženo Cesta psaní. Sama ji vnímá jako Cestu sebepoznávání a neustálého kultivování sebe sama skrz psaní.

V ČR žije již více než 20 let, kromě vlastní tvorby vede řadu kurzů a workshopů, dělá přednášky i velkoformátové ukázky. Napsala několik článků pro časopisy a vystupovala v pořadu Dobré ráno v ČT.

Patří ke Kenshin Shodo kai, což je jedna z nejtradičnějších škol japonské kaligrafie v Japonsku a nejčerstvěji dostala na výstavě roku 2024 cenu Hódžó.

 

Jakub Zeman

Jakub Zeman, KEG, narozen v Praze v 50. roce éry Šówa nebo-li 1975 v roce zajíce v kombinaci s prvkem dřevo. Od roku 2000 ženatý s cemballistkou Kayoko (Fukuda), do roku 2013 profesorkou piana na Mezinárodní konzervatoři.

Od roku 2018 rytíř Řádu orla Gruzie (dynastický záslužný řád Bagrationů), od roku 2019 člen Královské akademie sv. Ambrože. V roce 2021 obdržel od pretendenta gruzínského trůnu, prince Davida Bagration Mukhrani, baronát a právo opět používat rodový erb. Od roku 2023 členem Řádu křídla archanděla Michaela. Roku 2023 oddržel záslužnou medaili (medal of merit) domu Bagrationů.

Po studiích na Akademickém gymnáziu studium japanologie (dnes japonská studie) na FFUK (ukončil v 5. ročníku z důvodu nástupu na post náměstka ředitele japonské firmy Cosmo Kuroda v Lysé nad Labem.

Lektor a později kurátor Asijských sbírek Národní galerie, zámek Zbraslav, specializace - mečové záštity a příslušenství (autor jejich expozice v Paláci Golz-Kinských), netsuke. Tlumočník, překladatel, člen odborné komise Asociace starožitníků (asiatika), přednáší Asijské umění v rámci Rudolfinské akademie.

Publicista, dlouholetý člen, v současnosti činovník Česko-japonské společnosti a čestný člen Společnosti pro studium japonského meče (Nihontó kenkyukai), se kterou v současnosti úzce spolupracuje.

Předseda (kaičó) Celočeské federace Gekiken džucu, pořádající minimálně čtyřikrát ročně oficiální turnaj (Taikai) v této disciplně. Vede dojo Hakuzan v Praze (Toyama rjú, Happó rjú). V červnu 2012 uspořádal v Praze první soutěž v sekání japonským mečem Tamešigiri taikai. Následuje každoroční tradice uvedené soutěže v rámci pražského dódžó Hakuzan. V roce 2014 pak první Enbu Taikai v šuriken džucu. V roce 2016 a 2017 vítěz Taikai v šuriken džucu v Praze (1. místo).

Člen tříčlenné hodnotící komise určující vítězné exponáty na výstavě na Japan Weeku 2017 (kategorie Japonská malba a kaligrafie). Kromě problematiky japonských mečů a jejich příslušenství se věnuje psaní poezie haiku, tušové malbě, různým bojovým uměním a suiseki (umění aranžování kamenů). Dlouhá léta se věnuje prakticky i teoreticky také evropskému šermu, je čestným členem nejstaršího českého šermířského klubu Riegel. V současnosti iniciátorem národního šermířského stylu Česká šavle. V roce 2020 vedl workshop sekání šavlí na nejvýznačnější pravidelné akci v ČR zabývající se šermem šavlí  Sabre Slash. Jako milovník čaje byl za svou přípravu tohoto nápoje třikrát oceněn v prestižní čajové soutěži Čajomír (1. místo, zvláštní cena poroty, 2. místo). Předváděl čaj jako zastupující mistr na China week (2016, Kaisersteinský palác).

Iniciátor každoročního festivalu Samurai macuri (samurajský průvod v samurajských zbrojích a kostýmech Prahou, 1. ročník 2016). Od roku 2022 autor, moderátor a koordinátor velice úspěšné akce Svátek rozkvetlých sakur Hanami ve Strahovském klášteře. Na různých místech a ve spolupráci z různými subjekty realizace projektu Japonský den, prezentující japonskou tradiční kulturu. Pořádá workshopy tvůrčího psaní poezie Haiku. O tomto typu poezie hovořil roku 2019 v Dejvickém divadle v pořadu Večer jedna báseň (Lukáš Pavlásek a hosté), pravidelně participuje na festivalu čaje a poezie v Kadani.

Participace na organizaci česko-japonských kulturních akcí, bohatá publikační, lektorská, osvětová a přednášková činnost obzvláště se vztahem k japonské kultuře, umění a fenoménu japonského meče. Od roku 2019 producent a spoluautor Youtube série "Lords of the blades" (v angličtině), společně s Adamem Čeladínem, pětinásobným mistrem světa ve vrhání nožem. Od roku 2023 je série pod stejným názvem i v češtině na Stream.cz. Úspěšný projekt na pomezí Living history představuje netradičně svět chladných zbraní a bojových umění. V rámci série úspěšně testoval jako jeden ze tří šermířů (Toshihiro Obata,Kawabata TERUTAKA) ve 20. století kabutówari (sekání japonské přilby), teppó giri (sekání hlavně pušky) a zkoušel yadome džucu (krytí ostrých šípů mečem), při kterém byl zraněn na ruce.

Pravidelná kooperace s festivaly Čajomír fest, Advík, Dny čaje a keramiky, Festival čajových nadšenců, Hokage con... Se svým dojo Hakuzan generální partner festivalu japonské popkultury Advík v Praze (Manga a Anime).

V roce 2017, 2018 a 2019 pořadatel seminářů mistra Matsuba Ichiro (menkjó kaiden Džikki Šinkage rjú, 7. Dan Aikidó), který je s uměleckým jménem Kagemasa současně mečířem s nejvyšším mistrovským stupněm Mukansa.

V roce 2018 spolu s agenturou Veles stunts spolupořadatel semináře Tetsuro Shimaguchiho, mistra stylu Kengidó a mimo jiné choreografa bojových scén Tarantinova filmu Kill Bill, v roce 2019 s ním opakovaně vystupoval na ukázkách (enbu).

V roce 2018 pořádal 1. ročník Japonský večer na Smíchově, prezentující japonskou tradiční kulturu a bojová umění.

Od roku 2020 do současnosti aktivní na poli podcastů, v rámci výstavy Bušidó (galerie Gold) participace na projektu NFT - oživení avatara středověkého samuraje, participace na testech středověkých zbraní pro počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance, dvakrát natáčení animací s japonskými zbraněmi (agentura Artnet).

Od roku 2023 spolupracuji jako model produktové řady Sick sensei s kosmetickou značkou Angry beards. Spolupráce zahrnuje fotografie i videa, propagující špičkovou kosmetiku pro muže s nadsázkou ve stylizaci Dálného východu a světa bojových uměn.

Od roku 2023 pro VOX TV s Petrem Kubelíkem natáčíme úspěšnou sérii Cesta samuraje, při níž ho v různých disciplínách samurajských bojových umění tréningově připravuji na misteriózní turnaj Tenka muteki. K vidění i na YouTube, viz

Od roku 2023 natáčím s moderátorem Petrem Kubelíkem řadu reklam na produkty Maso profit, kde v duchu humorné nadsázky představujeme dvojici asociující tradiční žánr Manzai v obsazení Sensei a Kubelík kun.

Od roku 2023 se stávám jako dlouholetý vrhač šurikenu a dalších čepelových zbraní tváří výrobce vrhacích nožů Ace jet (Mecemaker) a natáčím pro ně videa na Streamu a YouTube.

Di Xiaoqian
Představujeme vám odbornici na čajové umění Di Xiaoqian, původem ze Sečuánu. Di vám nabídne nejen šálek čaje, ale také zážitek. Každý doušek je cestou do historie, kultury a ducha Číny.
 
Je to pozvání k odpočinku, kontemplaci a spojení. Di v současnosti vyučuje čínštinu a čínskou čajovou ceremonii v Praze.
Má magisterský titul v mezinárodní výuce čínštiny a je národně certifikována jako seniorní degustátorka čaje a odbornice na čajové umění.
 
Specializuje se na čajovou ceremonii se Sečuánskou dlouhou nálevkovou konvicí a je nadšencem čajového umění Chao-stylu Gongfu, vystoupení s čajem z dynastie Song, ceremonie s Oolongovou jílovou konvicí a ceremonie se zeleným čajem ve sklenicích 🌱.
Přijďte a nechte se vtáhnout do světa, kde čaj není jen nápoj, ale klíč k harmonii, klidu a moudrosti.
 

Sobota:

15:30 - Vystoupení s čajovou konvicí s dlouhou hubičkou z provincie Sečuán - Di Xiaoqian
V 15:30 se můžete těšit na fascinující vystoupení s čajovou konvicí s dlouhou hubičkou, která je tradičně používána v čínské provincii Sečuán. Di Xiaoqian, mistryně čajového umění, vám předvede, jak ladně a precizně nalévat čaj touto speciální konvicí. Tato dovednost není jen o podávání čaje, ale jde o opravdové umění, které vyžaduje maximální kontrolu, přesnost a eleganci.

Během vystoupení zažijete:

  • Eleganci nalévání čaje dlouhou hubičkou: Di Xiaoqian předvede různé techniky nalévání čaje na dálku, bez jediného rozlití. Je to zcela ojedinělý zážitek.
  • Kulturní význam: Čajové konvice s dlouhou hubičkou jsou v čínské kultuře používány již po staletí, zvláště v Sečuánu. Nejen že slouží prakticky, ale zároveň jsou symbolem mistrovství v umění podávání čaje.
  • Interakce s publikem: Možná se vám dokonce naskytne příležitost se do vystoupení zapojit, položit otázky nebo si pod dohledem Di Xiaoqian vyzkoušet nalévání čaje sami.

Toto vystoupení vám poskytne unikátní pohled na umění přípravy a podávání čaje, který daleko přesahuje běžné čajové obřady.

13:00-14:00 - Workshop: Oolongový čajový obřad s pitnými a čichacími šálky - Di Xiaoqian
Zúčastněte se jednohodinového workshopu zaměřeného na oolongový čajový obřad vedený Di Xiaoqian. Během této lekce budete mít příležitost ochutnat a pochopit umění přípravy oolong čaje, které zahrnuje použití jak pitných šálků, tak čichacích šálků, což umožňuje plně vychutnat vůni i chuť čaje.

Během workshopu:

  • Ochutnáte 4 prémiové oolongy: Di Xiaoqian vás provede ochutnávkou čtyř různých druhů oolong čajů, přičemž vám ukáže jejich unikátní vlastnosti – od květinových a ovocných tónů až po pražené a zemité chutě.
  • Seznámíte se s použitím čichacích a pitných šálků: Tento tradiční způsob pití čaje zahrnuje použití čichacích šálků, které zachycují jemné vůně čaje, a následně pitných šálků, které poskytují plný zážitek z chuti.
  • Degustace a čajová kultura: Tento workshop vám umožní hlubší vhled do filozofie oolong čajů, jejich přípravy a kulturního významu v čínské čajové tradici.

Cena workshopu je 350 Kč (upřesní se), včetně degustace a odborného vedení od Di Xiaoqian, expertky na čajové obřady.

 

Neděle:

11:00-12:30 - Workshop: Šlehání čaje (Tien-čcha 点茶) a „Latte art“ čaje (Čcha-paj-si 茶百戏) z doby dynastie Sung
V neděli se můžete zúčastnit výjimečného workshopu, který vás zavede do doby čínské dynastie Sung (960-1279). Během tohoto 90minutového workshopu vás Di Xiaoqian naučí dvě starodávné techniky přípravy čaje:

  1. Tien-čcha (点茶): Tradiční metoda šlehání čaje do pěny, podobná dnešnímu matcha, ale s hlubšími kulturními a historickými kořeny. V rámci tohoto workshopu:

    • Naučíte se šlehání čaje: Vyzkoušíte si techniku šlehání čaje tak, jak byla praktikována v době dynastie Sung.
    • Historický kontext: Dozvíte se o významu této techniky v tehdejší společnosti, kde byla oblíbená mezi učenci, umělci a šlechtou.
  2. Čcha-paj-si (茶百戏): Vytváření jemných vzorů na povrchu našlehaného čaje, podobně jako dnešní latte art, avšak s hlubší filozofií a kulturním významem.

    • Čaj jako umění: Di Xiaoqian vám předvede, jak mistři čaje v dynastii Sung vytvářeli na povrchu čaje různé tvary a vzory, které odrážely jejich dovednosti a kreativitu.
    • Praktická část: Budete mít možnost si vyzkoušet tvorbu těchto vzorů sami a osvojit si techniky, které byly po staletí předávány z generace na generaci.

Tento workshop vám nabídne jedinečnou příležitost ponořit se do světa čajového umění dynastie Sung a vyzkoušet si starodávné techniky přípravy a prezentace čaje.

 

EN:
Di Xiaoqian, originally from Sichuan, China, currently teaches Chinese and Chinese tea ceremony in Prague.
 
She holds a Master's degree in International Chinese Teaching and is nationally certified as a senior tea taster and a tea art specialist.
 
Di specializes in the Sichuan long spout teapot ceremony and is a big fan of the Chao-style Gongfu tea ceremony, Song Dynasty tea art performance, Oolong clay teapot ceremony, and green tea glass ceremony.
9 položek celkem
Zpět do obchodu